• قیمت زنده بیت کوین
دانش قدرت است

در مقاله ای قبل تر، صحبت از روانشناسی و اثر آن در شغل معامله گری داشتیم. در این نوشتار به این مبحث می پردازیم که رفتار یک معامله گر حاصل چه فاکتورهایی است و اصولا چرا رفتارهای خاص از یک معامله گر سر میزند. گلوگاه های روانشناسی که یک معامله گر باید از آن آگاه باشد تا بتواند مشکلات روان و ذهن خود را شناسایی کند کدام است؟ هر کدام از این موارد چگونه بر ذهن و روان یک معامله گر و تریدر تاثیر می گذارد؟ چرا شناخت این عوامل قبل از بررسی مشکلات فکری واجب است؟

سه فاکتور اصلی و عمده وجود دارد که روند ذهنی افراد را شکل میدهد. یک به یک به بررسی آن خواهیم پرداخت :

پیش قضاوت ناشی از حواس پنج گانه 

بطور تمام وقت و حتی زمانی که خواب هستیم، در حال دریافت اطلاعات از حواس پنجگانه ی خود می باشیم. و این دریافت اطلاعات منجر به پیدایش ذهنیت در ما شده و در نهایت باعث عملکرد و آموزش شخصی میگردد. اما، باید متوجه شویم، در زمانی که باور داریم بر مبنای حقایق در حال شکل دهی به یک ایده هستیم، در بسیاری از مواقع این باور ما غلط است! اگر یک تریدر بطور روزانه اخبار مرتبط با بازار را مشاهده کند و بر مبنای تمام اطلاعات به دست آمده به این نتیجه برسد که بازار در آینده صعود خواهد داشت، شاید خود وی به این باور برسد که این نتیجه گیری را بعد از اخراج اخبار مدیا و رای شخصی افراد حاضر در مدیا از پروسه ی فکری خود داشته است. این در حالی است که، این تریدر هنوز ممکن است با یک مشکل مواجه باشد : وقتی منبع اطلاعات ما جهت دار است، رای شخصی ما تحت تاثیر آن جهت گیری قرار خواهد گرفت!

حتی ممکن است از واقعیات و حقایق برای توجیه یک رای و یا ایده استفاده شود، ولی ما باید به یاد داشته باشیم که همواره روی دیگری برای سکه وجود دارد. همچنین، قرار گرفتن مداوم در معرض یک ایده و یا دیدگاه واحد منجر به هدایت افراد به این سمت خواهد شد که باور کنند ایده ی مطرح شده تنها حالت قابل قبول و قابل تکیه در لحظه ی حاضر است. بخاطر اینکه این افراد از نظرات مخالف دور مانده اند، نظر آنها بر مبنای اطلاعات در اختیار قرار گرفته خواهد بود.

دوری از ابهامات

این مقوله همچنین تحت عنوان ترس از ناشناخته ( Fear of Unknown ) نام گذاری شده و منظور دوری نمودن از آنجه ممکن است رخ دهد و یا دوری از آنچه کامل شفاف نشده است بوده و منجر به محدود کردن ما از انجام بسیاری از چیزها شده و میتواند ما را در یک وضعیت غیر سودده قفل نماید. با وجود آنکه برای بعضی از افراد ممکن است عجیب به نظر برسد، تریدرها و معامله گران ممکن است از پول درآوردن هراس داشته و ممکن است حتی آگاهی از این وضعیت خود نداشته باشند! تریدرها اکثرا از گسترده کردن دامنه ی دارای آرامش خود هراس دارند و یا به سادگی نگران این هستند که سود حاصله را توسط پرداخت مالیات از دست بدهند! خواه ناخواه، این منجر به تخریب شخصی خواهد شد. حالت دیگر شکل گیری نظر غلط، معامله کردن تنها در بازاری است که با آن آشنایی بیشتری دارند حتی اگر برای آن بازار پیشبینی ریزش و زیان دهی شده باشد و این پیش بینی در حال وقوع باشد. در این حالت تریدر سد راه نتیجه دهی کار خود خواهد شد چرا که در مورد سرمایه گذاری در مارکت نا آشنا هراس دارد.

حالت دیگر ماجرا، چسبیدن به یک پوزیشن زیان ده برای طولانی مدت و فروش پوزیش های سود ده بسیار زودتر از زمان درست برای انجام کار است. زمانی که قیمت در حال نوسان است، ما باید شدت این حرکت را لحاظ کنیم تا تشخیص دهیم تغییر قیمت حاصل نویز بازار بوده و یا تغییری بنیادین در مارکت شکل گرفته است. زود خارج شدن از یک پوزیشن عمدتا حاصل نادیده گرفتن روند است چرا که عموما معامله کننده ها ذهنیتی مبتنی بر مخالفت با ریسک دارند. در مقابل، زمانی که معامله گران میزانی زیان را متحمل می شوند، عمدتا ریسک پذیری بالایی پیدا می کنند که نتیجه ی آن ماندن در پوزیشن زیان ده به مدت طولانی تر خواهد بود. این انشعابات از رفتار منطقی، منجر به رفتاری خارج از منطق خواهد شد و نتیجه ی آن از دست دادن سود احتمالی بخاطر ایده های روانشناسی برای معامله گر می باشد.

تساوی پیش بینی ها

قدرت پیش بینی یک حس بسیار قوی است. پیش بینی معمولا بر پایه ی ذهنیت "من میخواهم" و یا "من نیاز دارم" شکل می گیرد. چیزی که ما رخ داد آن را پیش بینی میکنیم در آینده اتفاق خواهد افتاد ولی احساس حاصل از این پیش بینی در همین زمان و مکان حال همراه ما خواهد بود. ممکن است این احساس بقدری لذت بخش باشد که خود احساس محور اصلی تفکر ما قرار گیرد و نه پیش بینی اولیه که منجر به این احساس شده است. دانستن این موضوع که میلیون ها دلار ممکن است فردا درب خانه ی ما را بزند، منجر به یک احساس خارق العاده و پیش بینی ها در ما می شود. این احتمال وجود دارد که به چنین احساساتی "معتاد" شویم و بدون تعقل اقدام به معامله گری بنماییم.

با وجودی که احتمالا هر شخصی میلیون دلار آسان در درب منزل را بدون جر و بحث قبول خواهد کرد، این امکان وجود دارد که ما احساس حاصل از پیش بینی خود را به عنوان هزینه ی تسلیم در مقابل این پیش بینی ها خرج کنیم. تماشای این موضوع که روزانه میلیون ها دلار در بازار مالی دست به دست می شود و در عین حال نداشتن اعتماد به نفس کافی برای دنبال کردن یک پلن معاملاتی و تنها برخورداری از بخش کوچکی از سود ممکن، میتواند به این معنا باشد کهه ما ناخودآگاه تصمیم به رویا پردازی در این باره کنیم که سود حاصل "به اندازه کافی" هست. ما تلاش میکنیم که سود آور باشیم، اما آن رویا، آرام آرام ما را به سمت تفکر "من میخواهم" سوق داده و از تفکر منطقی و سود آور دور خواهد کرد.

چه باید کرد؟

زمانی که ما از وضعیت ذهنی خود آگاه شویم، متوجه خواهیم شد که این ذهنیات، بطور ناخودآگاه، روند معامله گری ما را تحت تاثیر قرار داده است. آگاهی به تنهایی برای شعله ور کردن نیاز به تغییر کافی است البته به شرط آنکه در جهت تغییر تلاش کنیم. چیزهای زیادی وجود دارد که ما میتوانیم برای غلبه بر روان خود و مشکلات آن انجام دهیم و میتوانیم از حذف ورودی های دارای رای شخصی شروع کنیم. چارت (ننمودار قیمت) هرگز دروغ نمی گوید اما برداشت شخصی از آن میتواند دروغگویی بزرگ باشد. بیشترین شانس را زمانی خواهیم داشت که نگاهی عینی و واقع گرایانه داشته و تنها بر روی استراتژی و پلن معاملاتی خود که تنها بر پایه ی تغییرات قیمت و سایر فاکتورهای واقعی بنا شده، فوکوس کنیم. بسیاری از تریدرهای موفق، از شنیدن نظرات دیگران اجتناب می کنند، چرا که میدانند نظر دیگران درباره بازار میتواند در تصمیم گیری آنان تاثیر گذار باشد.

دانستن اینکه بازار چگونه اداره میشود و چگونه بازارهای مالی حرکت می کنند میتواند به غلبه بر ترس ما از ناشناخته و طمع شخصی ما کمک کند (در مقالات آتی مفصل درباره این مقولات صحبت خواهیم کرد). زمانی که احساس میکنیم در وادی ناشناخته ای قدم گذاشته ایم که نتایج آن نامعلوم است دچار اشتباه می شویم. ولی اگر دانش دقیقتری داشته باشیم، حداقل در باره ی احتمالات موجود برای نحوه ی حرکت بازار، میتوانیم تصمیمات خود را بر مبنای بررسی واقع بینانه بنا کنیم.

علیرضا خداکرمی 13 شهریور، 1397 بدون دیدگاه مقاله های عمومی

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

آموزش تحلیل تکنیکال، کریپتوکارنسی و بلاکچین

در سایت تریدرست ثبت نام کنید

ثبت نام