• قیمت زنده بیت کوین
روانشناسی در ترید و معامله بورس

خرید و فروش در بازارهای مالی، آنچه ما از آن به عنوان ترید یاد میکنیم، همواره همراه با مسائل گوناگون روانشناسی بوده و عدم اطلاع از این مقوله عموما باعث بروز مشکلات فراوان برای فرد معامله گر (تریدر) خواهد شد. بارها و بارها از دوستان و آشنایان خود میشنوید که در زمان انجام معاملات در سود بوده اند ولی بدون اینکه بدانند چرا آن معامله با زیان بسته شده است. بارها می شنوید که میگویند "فروختم بالا رفت" و یا "تا خریدم ریخت". موارد بسیار زیادی وجود دارد که در زندگی روزمره ی خود با آن دست و پنجه نرم میکنیم و به طور اکتسابی فرا گرفته ایم که چگونه آن را مدیریت کنیم اما زمانی که صحبت از معاملات مالی در بورس و سایر بازارها می شود، بدلیل سروکار داشتن مستقیم با پول، توان مدیریت خود را از دست میدهیم و به مشکلات متعدد برخورد میکنیم. در این زمان است که ورای میزان دانش فنی خود، هر آنچه انجام میدهیم نمیتوانیم سود لازم را کسب کنیم. این در حالی است که در همان زمان، در همان بازار و در همان محدوده ی قیمت شاهد هستیم که دوستان و آشنایان سودهای بسیار خوب از بازار برداشت می کنندد. بارها و بارها از خود میپرسیم که چرا چنین می شود؟ چرا در زمانی که دانش شما بسیار بیشتر از دوستان خود است، سودی که آنها از بازار می برند به مراتب بیشتر است؟ زمانی که ضرری درشت بعد از ورود پوزیشن به سود میکنید، هفته ها بعد آن بازار را مجددا بررسی میکنید و از خود می پرسید، چرا با وجود این همه علائم برای خروج از بازار در سود، من از بازار خارج نشدم؟ در زمانی که برای ورود به بازاری تعلل می کنید و صبح روز بعد شاهد رشد ده ها درصدی قیمت هستید، بارها از خود خواهید پرسید که چرا به آن مارکت شب قبل ورود نکردید با وجودی که تعداد علائم مثبت بسیار زیاد بود!

 

برای شروع، ابتدا باید از خود بپرسیم، تعریف روانشناسی چیست؟

روانشناسی دانشی است که به بررسی رفتار و فرآیندهای روانی می‌پردازد.

این جمله چند بخش برجسته دارد.

۱- روان‌شناسی دانش است.

۲- روان‌شناسی به بررسی رفتار می‌پردازد.

۳- روان‌شناسی به بررسی فرآیندهای روانی می‌پردازد.

هر دانشی دارای اهدافی است که دانشمند برای دستیابی به آن تلاش می‌کند. اهداف بنیادین روان‌شناسی چنین است:

۱- توصیف

۲-تبیین

۳-پیش‌بینی

۴-کنترل رفتار

بسیار خوب. بنابر تعریف فوق، زمانی که درباره ی روانشناسی تریدر ها صحبت میکنیم، در واقع به بررسی رفتار آنها پرداخته، مکانیزم ها و الگوهای رفتاری مورد استفاده ی تریدر ها را آنالیز کرده و در وحله ی اول، آن الگو ها را توصیف میکنیم. سپس با استفاده از آن توصیف و آنالیز، میتوانیم پیش بینی کنیم که احتمالا فرد مورد نظر در زمان های خاص از کار خود در مارکت چه رفتاری را بروز خواهد داد. تنها در این زمان است که در صورت غلط بودن آن رفتار میتوانیم الگوی غلط را شناسایی کرده و در جهت رفع آن الگوی غلط راهکار هایی ارائه کنیم. با توجه به اینکه مبحث روانشناسی بسیار پیچیده و گسترده و تخصصی است، نمیتوان در سایتی که هدف اصلی آن کمک به جامعه ی تریدر است، به عمق این الگو ها وارد شده و بررسی تخصصی انجام داد چرا که در بسیاری از مواقع خارج از حوصله ی مخاطب و هدف اصلی سایت است. اما، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بسیاری از الگوهای رفتاری غلط تریدرها، ریشه در زندگی آنها از دوران کودکی تا جوانی داشته و گاه تصحیح این الگو ها کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است و نیاز به انضباط شدید از سمت خود تریدر دارد.

 

سوال دومی که باید پرسید : چرا مبحث روانشناسی در ترید بسیار مهم است؟

زمانی که به بازار از نظر تکنیکی نگاه میکنید، راهکار تصحیح اشتباهات ساده است. به عنوان مثال معامله ای را در نظر بگیرید که زود از آن خارج شده اید، کافی است با بررسی عوامل تکنیکی، معیار های خروج متفاوتی را تست کنید، از اندیکاتورهای متفاوتی استفاده کنید و به مرور زمان روز به روز نقطه ی خروج خود را بهینه سازید. اما، زمانی خواهد رسید که با وجود داشتن بهترین استراتژی ها و سیستم های ورود و خروج در بازار، همچنان معاملات شما سود آور نیست. در این زمان است که باید به درون خودتان رجوع کنید چرا که با دشمنی روبرو هستید که بسیار زیرک بوده و در درون شما مخفی شده است : روان شما !

زمانی که با روان و ذهن خود سر و کار دارید، در غالب موارد، بیطرفی در قضاوت شخصی از دست رفته و خدشه دار خواهد شد. به همین دلیل، برطرف کردن مشکلات فکری به هیچ عنوان کار ساده ای نیست زیرا که مشکل اصلی در ابری از تعصب ها، و موارد پیش پا افتاده و سطحی مخفی شده است. این مخفی شدن امری طبیعی بوده و جزئی از مکانیزم دفاع روانی افراد در مقابل آسیب پذیری آن است اما در زمان خاص، خود بدترین آسیب را به فرد وارد می آورد. مثالی بزنیم. تریدری را در نظر بگیرید که به نقشه و پلان معاملاتی خود وفادار نمانده ولی از این عدم وفاداری به پلان آگاه نیست، او بطور مداوم تلاش خواهد کرد که استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهد زیرا باور دارد که مشکل در بد بودن استراتژی است نه عدم پایداری خود وی در استفاده از استراتژی !

از این پس در سلسله مقالاتی سعی خواهیم نمود تا با مشکلات متفاوت و متعدد ذهنی تریدرها آشنا شویم و راهکارهایی برای غلبه به این مشکلات ارائه دهیم.

علیرضا خداکرمی 12 شهریور، 1397 170 دیدگاه مقاله های عمومی

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

آموزش تحلیل تکنیکال، کریپتوکارنسی و بلاکچین

در سایت تریدرست ثبت نام کنید

ثبت نام